Luxus velké zahrady si může dopřát čím dál méně lidí. Pokud patříte mezi ty, jejichž zahrada patří mezi ty menší nebo si chcete jen zvelebit předzahrádku či terasu, pozorně čtěte. Mám tu tipy, které vám jistě pomohou.
Místo pro odpočinek
I v malých prostorách lze vykouzlit opravdu krásná zákoutí pro odpočinek. Zapomeňte na trávník a zaměřte se na hlavní bod vašeho zahradního prostoru – posezení. Stačí malá lavička či malý stolek se židlemi, ať můžete pozvat také návštěvu. Promyslete si, jestli prostor pod posezením chcete mít vydlážděný či vyštěrkovaný. Pokud zvolíte štěrk, můžete si i zde pohrát s výsadbou drobných rostlinek. Např. nízké okrasné traviny nebo rostlinky snesoucí občasný sešlap, dodají posezení osobité kouzlo. Nevysazujte zde rostlinek moc, abyste mezi nimi mohli pohodlně chodit.
Vertikální zahrada
Posezení obklopte zelení. Velkou výhodou vám budou vertikální zelené stěny. Můžete je vyrobit za pomoci květináčů přidělaných nad sebe nebo např. pomocí vodících lanek, které povedou popínavé rostliny. Prostor můžete také osadit nízkými stromy nebo keři. Nejenže vertikální zeleň vám oživí zahradu, odstíní nežádoucí pohledy, ale také vám přinese benefity ve formě ochlazení zahrady v létě.
Pěstování v nádobách
Pokud máte celý prostor vydlážděný či vybetonovaný a nechce se vám podklad měnit, zvažte vyvýšené záhony nebo pěstování v nádobách. Vždy pamatujte na vybudování odtoku vody z těchto nádob, ideální je, pokud přebytkovou vodu můžete zachytávat a znovu ji použít.
Zachytávání dešťové vody
Do zahrady můžete umístit i sud na vodu, ze kterého budete zahradu zalévat. Dnes se dají koupit i staré sudy od vína, které po vymytí můžete na tento účel použít. Získáte jak nádobu na dešťovou vodu, tak i zajímavý designový prvek.
Kompostér
I malý kompost nebo kompostér se bude hodit, můžete jej upravit dle svého uvážení, nezapomeňte ale, že do něj musíte mít dobrý přístup.
Zelená střecha
Pokud máte na zahradě přístřešek či menší domek na nářadí, pokud to statika domku dovolí, vytvořte na něm zelenou střechu. Použijte na to speciální substrát. Střechu budete muset občas plít, proto s tím dopředu počítejte a nechte si kolem dostatek místa.
Použité materiály
Nebojte se kombinovat různé materiály a formáty. Dřevo je nadčasový materiál, stejně tak cortenová ocel, cihly, kámen apod. Volte spíše čisté linie a nepřežeňte to s barvami.
Vodní prvek
Přiveďte do zahrady vodu, drobný vodní prvek či pítko pro ptáky dodají zahradě život. Pokud máte rádi umění, nebojte si jej instalovat i do zahrady. Uměleckou plastiku mohou doplňovat vhodně zvolené rostliny vysazené kolem.
Osvětlení zahrady
I nasvícení zahrady hraje dnes prim. Nezapomínejte, že za teplých večerů je škoda nevyužít váš malý zahradní ráj. Využít můžete jemné nasvícení některých částí zahrady, tak, aby vás neoslňovalo, ale jen podtrhávalo kouzelnou atmosféru večera. Pokud nechcete osvětlovat zahradu profesionálními svítidly, můžete využít malé ohniště a svíčky.
Vhodné rostliny
A nakonec to nejdůležitější – rostliny. Vybírejte je tak, aby splňovaly místní podmínky na oslunění, vodu a půdu. Dnes je na trhu nepřeberné množství rostlin, které jsou zajímavé nejen svými květy, ale i listy, jejich barvou i tvarem. Nepospíchejte, sepište si, které rostliny chcete použít a udělejte si osazovací plán. Podle něho pak nakupujte, nedělejte to nikdy obráceně! Při sestavování plánu dbejte i na to, jakou náladu chcete rostlinami navodit a dbejte na jejich správnou kompozici.
A pokud si nevíte sami rady, jsem tu pro vás.
Zdroj foto: itoldya420, pexels, pxhere